1 aasta = 1 kleit

Üks Šveitsis elav naine Zippora Marti  kandis terve aasta ühte ja sama kleiti ning nimetas selle One_theproject`ks, sama nimega on ka tema Instagrami konto, kuhu ta postitas aasta jooksul iga päev pildi oma outfit`ist. Tema jaoks oli see rohkem kui lihtsalt ühe kleidi projekt, ta ütles, et mõtleb alati enne kui ostab ja kas tal seda ikka vaja on ning et ostetav riideese peab olema nii kvaliteetne, et seda saaks kaua kasutada.

zippora

Pilt on võetud Zippora blogist: https://www.zippora.ch/%C3%BCber-mich/ ja sellel on ta kleidis, mida ta kandis terve 2018 aasta.

Ta oli valinud selleks üheks kleidiks väikese musta minikleidi. Ma ise oleksin veidi pikemat kleiti eelistanud, eriti meie kliimas aga võib ka muidugi olla, et Luzernis on nii palju soojem, et kui mägedesse ei roni, siis linnas on talvel ka sellise kleidikesega soe, kuigi ma seda ka nüüd päris ei usu. Muidugi saab jalga panna soojad sukapüksid või retuusid ja isegi pika tuunikana võib seda kleiti kanda ning sinna alla püksid sobitada. Enamus pildid olid tal aga tehtud õhukeste sukapükstega.

Ta põhjendas seda projekti sellega, et soovis rohkem aega tähtsamateks asjadeks kui riietele mõtlemine. Kuna ta ei pidanud igal hommikul pead murdma, mida selga peaks panema, siis tundis ta kuidas see andis talle teatud vabaduse (võiks ju ka öelda, et lausa vabastuse :D).

Kummalise faktina tõi ta välja selle, et aasta jooksul ei märganud ta tuttavad ja sõbrad kordagi, et ta käis terve aasta ühe ja sama kleidiga. Muidugi olid tal pidevalt erinevad lisandid kleidi juurde valitud, mis kogu ilmet oluliselt muutsid: seelikud, sallid, pluusid, püksid, mantlid jne.

Kõige tihedamini küsiti temalt selle projekti jooksul, millal ja kas ta üldse kleiti peseb. Päris imelik oleks terve aasta iga päev musta kleidiga käia… Pesi ta kleiti käsitsi ja enamasti iga 3 päeva tagant.

Kui ma vaatasin tema pilte, siis tuli mulle kohe mu enda projekt “Autoportree 2010” meelde, selle raames tegin ma endast iga päev ühe pildi ja panin blogisse. Mõnel päeval ei olnud kohe ühtegi head mõtet ja isegi tahtmist pilti teha aga kuidagi ikka vedasin terve aasta välja. Enam vist küll ei viitsiks nii teha. Või kui viitsiksin, siis peaks mingi lisaväärtus sellel olema, mis mind motiveeriks. Iga päev sama kleiti kanda – see pole minu jaoks, ikka vastavalt tujule tahan riideid selga valida.

Kes saksa keelt oskab, siis saab siit lugeda artiklit Zippora Marti projektist: https://www.bernerzeitung.ch/leben/style/zeit-fuers-wichtige-dank-nur-einem-kleid/story/29860776?fbclid=IwAR06gcDnLj2Z_VmcA4hn2b0t0_VtMwylrHermz0-37YZZVe032-E4nuRDkM

Kogu selle jutu peale tekkis mul kohe suur soov uusi kleite endale muretseda. Mõtlen nüüd, millisele lehele peaks internetis minema või kuhu poodi jooksma 😀 Hea meelega astuks mõnest second hand`ist läbi või nagu mu ema neid peenelt nimetab “moemaja” ja eks peabki siis plaani võtma, muidugi Rapla omad on kleitide suhtes veidi kehvakesed.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s