Laseme lastel maailma avastada…

IMAG2124

Käisin paari nädala eest lastega mänguväljakul. Sinna tuli ka üks vanaema oma lapselapsega, tundus umbes 4-aastane ja seetõttu läks I kohe tüdruku juurde, et tutvust sobitada. Nad klappisid päris hästi ja jooksid ringi ning hakkasid kohe mingeid mänge välja mõtlema. Vanaema oli alguses 10 minutit vaikselt, siis rääkis telefoniga ja kui kõne läbi sai, oli näha, et tal hakkas igav. Tõenäoliselt ketras ta peas kõiki tegemata toimetusi ja mida ta võiks teha siis kui ta ei peaks olema mänguväljakul. Selle peale hakkas ta oma lapselast suunama, et too teeks seda ja mängiks … Ühesõnaga lapsel oli tegevust küll aga vanaema tundis, et peab kuidagi juhendama, sest muidu lapselaps ei tee kõike nii nagu talle tundub, et on õige. Nojah, ega tal närv kaua vastu ei pidanud, varsti vedas oma lapselapse kodu poole minema.

See pani mind mõtlema sellele, kuidas ma isegi olen ennast korrale kutsunud, et ma ei pea oma lastele koguaeg ette ütlema, mida nad tegema peavad. Ma olen seda õppinud – lasen neil ise mingeid asju teha ja ei kontrolli liialt. Muidugi tuleb vaadata, et oleks turvaline ja ohutu aga jah, ma ütlen endale küll mõnikord, et ära sega vahele, kui laps mingi mängu leiutab vms. Muidugi on koos tehes ka tore aga peab jätma lapsele avastamise ruumi.

Lugedes kriitikat Eveliisi blogist, kuidas lapsevanemad teevad laste eest kodutöid ära, tuli kohe see seik meelde. Täiskasvanud tahaksid kangesti kontollida ja juhendada, mingi piirini see ongi ok. Aga tuleks õppida kontrolli-kolli endas vabaks laskma. Kus see piir on, see on muidugi teine küsimus, peen tunnetamine, sest lapsed ja vanemad on ju erinevad. Ja tegelikult on hea, kui keegi sellele tähelepanu juhib, mõnikord ollakse oma mulli sees ja ei panda tähele, et midagi on valesti. Samas peab olema ka vanemal teatud avatus kriitika suhtes, olen ise kogenud, et mõni lihtsalt ei talu seda ja ei võta seda selliselt, et see tema kohta käiks.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s